O przedsiębiorczości i nie tylko
Tydzień Przedsiębiorczości zorganizowany przez Powiatowy Urząd Pracy we Wrześni dobiegł końca. Inicjatywa była okazją by przedstawić nowe podejścia urzędu pracy do współpracy z otoczeniem, a jest ono zróżnicowane pod każdym względem. Dla skutecznej działalności na rzecz rozwoju rynku pracy niezbędne są dobre relacje z pracodawcami, przedsiębiorcami, instytucjami szkoleniowymi, punktami informacyjnymi i osobami indywidualnymi. Cykl zaproponowanych wydarzeń odbywał się od 12 do 19 maja.
Piątek dla przedsiębiorców
Tydzień Przedsiębiorczości rozpoczęła konferencja adresowana do pracodawców i przedsiębiorców, poruszająca tematy związane z pozyskiwaniem środków na rozwój przedsiębiorstw, możliwościami szkoleń, warunkami zatrudniana osób z niepełnosprawnościami oraz przyszłych płaszczyzn współpracy z urzędem pracy. Spotkanie było również okazją do prezentacji oferty Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, a przedstawiciele Państwowego Funduszy Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych omówili warunki ubiegania się o refundacje kosztów wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami. Piątkowe wydarzenie pozwoliło na wzajemne poznanie się różnych podmiotów realizujących zadania mogące służyć rozwojowi rynku pracy.
Z pozytywną energią od poniedziałku
Bardzo ważnym aspektem dotyczącym współczesnego rynku pracy jest aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami. Obszar ten wymaga szczególnej uwagi, gdyż odsetek osób z niepełnosprawności wzrasta i coraz częściej dotyka osób młodych. Wszelkie działania związane z aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych wymagają podejścia indywidualnego i kompleksowego, a jedną z najważniejszych kwestii jest wzmocnienie ich poczucia własnej wartości, przełamanie często pojawiających się obaw, ale również przekonanie pracodawców, że niepełnosprawność nie musi być barierą w realizacji zadań służbowych. Nasze poniedziałkowe spotkanie służyło przełamaniu stereotypów i przekonaniu pracodawców, że osoby z orzeczeniem mogą być pełnowartościowym pracownikiem. Swoją ofertę wsparcia przedstawiła Fundacja Normalna Przyszłość, która działa w Polsce od 19 lat, a we Wrześni od 2019 roku. Na czele Fundacji od początku stoi jej założyciel, Mariusz Barczak, który jest przykładem, że niepełnosprawność pozwala na aktywność zawodową.
Wtorek dla zainteresowanych pracą na swoim
Wiele osób, szczególnie tych najmłodszych myśli o pracy na własny rachunek, upatrując w tym wielu pozytywnych stron i swobody w realizacji ścieżki zawodowej. Niemniej jednak, poza kwalifikacjami, umiejętnościami oraz zapleczem finansowym konieczne jest odpowiedzenie na pytanie czy mam motywację i cechy pozwalające na prowadzenie własnego biznesu. Każdy rodzaj pracy wymaga określonych cech osobowościowych, niektóre cechy mogą być przydatne, inne mogą stanowić barierę i obszar do pracy nad sobą. Podczas spotkania z naszym doradcą zawodowym Hanną Szafrańską uczestnicy dowiedzieli się jak dokonać samooceny i określić swoje mocne i słabe strony. Przypominamy, że doradztwo zawodowe to jeden z obszarów działalności urzędu pracy i każdy może skorzystać z bezpłatnych porad po wcześniejszym umówieniu się.Podczas warsztatu omówiono również cienie i blaski samozatrudnienia. To bardzo odpowiedzialne zadanie, które wymaga angażowania się na wielu płaszczyznach związanych z prowadzeniem firmy, m.in. działania promocyjne, rozliczenia księgowe, sposób opodatkowania, ubezpieczenia. Poza właściwą pracą branżową dużo uwagi trzeba poświecić na sprawy organizacyjne i formalne. Niemniej jednak ważne by o wszystkim pomyśleć odpowiednio wcześnie i rozwiązywać na bieżąco pojawiające się problemy. Temat pracy na swoim stanowił uzupełnienie do oferty urzędu pracy jaką są dotacje na rozpoczęcie własnego biznesu. W tym roku przewidujemy udzielić jeszcze około 40 dotacji, a nabór ruszy w drugiej połowie roku. Warto przed podjęciem decyzji o otworzeniu własnej firmy poznać też cienie i blaski. W tym obszarze planujemy działania związane z wymianą doświadczeń z przedsiębiorcami i dzielenie się dobrymi praktykami przestrzeganie przed obszarami ryzyka, które stanowi codzienny i nieodzowny element pracy na swoim.
Środa otwarta dla pracodawców
W biznesie najważniejsze są finanse, właśnie o to najczęściej pytają pracodawcy i przedsiębiorcy. O tym jakiego rodzaju wsparcie i na jakich warunkach można uzyskać w naszym urzędzie można było porozmawiać z pracownikami Działu Analiz, Instrumentów i Programów Rynku Pracy. Warto podkreślić, że kierunki działań i rodzaje możliwych form wsparcia ustalane są lokalnie dla naszego regionu w oparciu o potrzeby rynku pracy, dlatego dialog i wymiana uwag są bardzo ważne dla kreowania lokalnej polityki rozwoju pracy. Czas był okazją do skonfrontowania potrzeb pracodawców z możliwościami. Kierunki szkoleń, ilość środków na utworzenie stanowiska pracy czy ilość stażystów w danym roku wynika z dostępnych środków finansowych w Funduszu Pracy ale również z konfrontacji potrzeb pracodawców i osób poszukujących zatrudnienia, dlatego warto rozmawiać, do czego bardzo zachęcamy.
Czwartek z aresztem śledczym
Giełda pracy jest formą spotkania, podczas którego pracodawca prezentuje ofertę swojej firmy. Tym razem gościliśmy funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Poznaniu, którzy ciekawie opowiadali o pracy w służbie więziennej. Praca wymaga odpowiednich predyspozycji, a podczas naboru kandydaci przechodzą testy sprawnościowe i psychologiczne. Funkcjonariusze łamali stereotypy dotyczące pracy w więzieniu, przedstawili warunki pracy, zakończenia służby i wysokość proponowanego wynagrodzenia, która dla poczatkującego pracownika działu ochrony sięga około 4 tys. netto. Omówili również charakterystyczne dla służb wcześniejsze emerytury, do której wymagane jest obecnie 25 lat służby. Naszą rolą jest dawanie możliwości pracodawcy do prezentacji oferty naboru, a osobom poszukującym pracy stwarzanie warunków do bliższego poznania pracodawcy.
Muzyczny piątek
Tydzień zakończyliśmy spotkaniem muzycznym, które może być przestrogą dla zbyt zapracowanych. Twórczość artystki Lalu Slavickiej wynika z osobistych doświadczeń związanych z nadmierną pracą. Koncert przeplatany ciekawymi historiami artystki poza ucztą muzyczną niósł przesłanie, by pamiętać o szeroko pojętej równowadze, a w kontekście tygodnia przedsiębiorczości zachęcamy do równowagi miedzy życiem osobistym a zawodowym.
Mamy energię do dalszego działania
Współczesny rynek pracy jest co chwilę doświadczany przez różne wydarzenia społeczne, polityczne i gospodarcze. Ostatnie lata pokazały, że elastyczność i umiejętność poruszania się w trudnych warunkach są niezbędne. W tych warunkach również musi sprawnie poruszać się instytucja jaką jest urząd pracy. Tydzień Przedsiębiorczości był okazją do przełamania stereotypów, przedstawienia nowego spojrzenia na działalność instytucji i okazania otwartości na potrzeby i problemy różnych klientów urzędu pracy. Budowanie relacji z pracodawcami jest kluczowe dla realizacji innych działań związanych z aktywizacją zawodową osób poszukujących zatrudnienia lub planujących zmienić swoje kwalifikacje zawodowe. Liczymy na dobrą współpracę i otwieramy się na potrzeby naszych klientów.
Joanna Musiałkiewicz