Prawo w pigułce. Czy warto zarejestrować się w urzędzie pracy.

Print Drukuj

  Czy warto zarejestrować się w urzędzie pracy.

 

Osoba, która nie jest zatrudniona, może zarejestrować się jako bezrobotna w dowolnym momencie, ponieważ zgodnie z przepisami nie ma żadnego określonego terminu, który narzuca ten obowiązek. Warto zrobić to jednak jak najwcześniej ze względu na fakt, iż wszystkie uprawnienia wynikające z nabycia statusu osoby bezrobotnej przyznawane są dopiero od daty rejestracji. Warto zastanowić się jakie korzyści może przynieść rejestracja.

Przede wszystkim osoby zarejestrowane jako bezrobotne mają możliwość dostępu do usług pośrednictwa pracy, doradztwa zawodowego i informacji zawodowej, pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy oraz szkoleń. Wiele osób zainteresowanych może skorzystać z podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych. Kolejnym plusem jest możliwość skorzystania z dofinansowań na rozpoczęcie własnej działalności.

Dzięki zarejestrowaniu się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna może także uzyskać prawo do ubezpieczenia zdrowotnego oraz dla członków swojej rodziny. Warto podkreślić, że jest to istotne uprawnienie, ponieważ zapewnia możliwość bezpłatnego korzystania z opieki medycznej.

Istotnym powodem do rejestracji dla wielu osób jest uzyskanie prawa do zasiłku. Warto jednak pamiętać, że ustalając prawo do zasiłku dla osoby bezrobotnej, badany jest okres 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania (art. 71 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Jeśli więc danej osobie przysługuje prawo do zasiłku, a będzie zwlekać z rejestracją, może utracić ten przywilej. 

Jednak zanim podejmiemy decyzje o zarejestrowaniu sprawdźmy czy spełniamy kryteria definicji bezrobotnego, która mówi, że: „bezrobotnym oznacza to osobę (…) pełnoletnią, niezatrudnioną i niewykonującą innej pracy zarobkowej, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie albo innej pracy zarobkowej, albo jeżeli jest osobą niepełnosprawną, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy, nieuczącą się w szkole, z wyjątkiem uczącej się w szkołach dla dorosłych lub przystępującej do egzaminu eksternistycznego z zakresu programu nauczania tej szkoły oraz uczącej się w branżowej szkole II stopnia i szkole policealnej, prowadzącej kształcenie w formie stacjonarnej lub zaocznej, lub w szkole wyższej, gdzie studiuje w formie studiów niestacjonarnych, zarejestrowaną we właściwym dla miejsca zameldowania stałego lub czasowego powiatowym urzędzie pracy oraz poszukującą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej ( …)" (art. 2 ust. 1 pkt. 2 ww. ustawy).
 

Barbara Strzyżewska

Informacje o publikacji dokumentu