Jednym z narzędzi jakimi dysponuje Powiatowy Urząd Pracy we Wrześni by wspierać przedsiębiorczość jest udzielanie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Niepewność jutra oraz rosnące ceny nie ułatwiają decyzji o „pracy na swoim". W roku 2022, osoby zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy mogę uzyskać wsparcie na ten cel w maksymalnej wysokości do 23 tysięcy złotych.
Wysokość wsparcia uzależniona jest od indywidualnej sytuacji osoby ubiegającej się o pomoc. Obecnie realizowane są dwa projekty, jeden adresowany do osób poniżej 30 roku życia, drugi dla osób powyżej 30 roku życia. Ponadto, realizacja projektów wymaga dbałości o parytety i odpowiedni udział kobiet w różnych formach aktywizacji. Każda osoba zainteresowana dotacją powinna skonsultować możliwość uzyskania środków u doradcy klienta.
Formalności
Zasady ubiegania się o środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej znajdują się na naszej stronie internetowej, gdzie określono szczegółowo warunki oraz ograniczenia związane z uzyskaniem wsparcia. Znaleźć tam można również obowiązki wynikające z uzyskania pomocy finansowej oraz katalog działalności gospodarczych, na które nie można uzyskać dofinansowania, jak również warunki zabezpieczenia. Dotacje mogą uzyskać tylko osoby zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy we Wrześni, a działalność uruchomiona przy udziale uzyskanych środków musi być prowadzona co najmniej 12 m-cy. Zabezpieczeniem tego jest dwóch poręczycieli o stałych dochodach, którzy na etapie podpisywania umowy będą musieli przybyć do Powiatowego Urzędu Pracy wraz z wnioskodawcą we wspólnie ustalonym terminie. Ponadto warunkiem koniecznym do uzyskania dotacji jest posiadanie przez wnioskodawcę kwalifikacji zgodnych tematycznie z planowanym biznesem. Mogą być to: doświadczenie zawodowe wynikające z umów o pracę (minimum pół roku), kursy, szkolenia, ukończona kierunkowa szkoła zawodowa, średnia lub studia. Kwalifikacje należy udokumentować.
Aby rozwiać wątpliwości
Rozważając rozpoczęcie działalności gospodarczej warto skorzystać z porady u doradcy zawodowego, który pomoże rozwiać część wątpliwości i na podstawie indywidualnej rozmowy, określi predyspozycje przedsiębiorcze. Kolejnym etapem na ścieżce do własnego biznesu przy wsparciu Powiatowego Urzędu Pracy jest poznanie zasad prowadzenia biznesu w ogóle, tutaj warto zorientować się o kosztach związanych z ubezpieczeniem społecznym, formą opodatkowania oraz wymaganiami sanitarnymi i bhp.
Jeśli pomysł na biznes jest już gotowy, należy opracować biznesplan charakteryzujący działalność gospodarczą wraz z określeniem konkurencji w branży, wskazaniem narzędzi promocji, przedstawieniem szacowanych przychodów i kosztów oraz planowanym zyskiem z działalności.
Biznesplan powinien dowodzić, że na lokalnym rynku występuje zapotrzebowanie wśród klientów na oferowane produkty lub usługi, mimo istniejącej już konkurencji. Z biznesplanu powinno również wynikać, czy planowana działalność jest opłacalna i czy przyniesie oczekiwane korzyści finansowe.
Gdy dotacja jest już na koncie
Po uzyskaniu środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej, należy pamiętać
o obowiązujących zasadach i warunkach wynikających z zawartej umowy i koniecznie w razie choćby najmniejszych wątpliwości zgłaszać je i rozwiewać u doradcy klienta w Powiatowym Urzędzie Pracy. Ostatnim etapem po uzyskaniu środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest ich rozliczenie zgodnie z wnioskiem, a wszelkie trudności z realizacją wydatków określonych we wniosku należy sygnalizować i nie dokonywać zakupów niezgodnych ze specyfikacją zakupów, która zawarta jest we wniosku złożonym w Powiatowym Urzędzie Pracy.
W stałym kontakcie
Naszą rolą jest wspieranie przedsiębiorczości i pomoc w pokonywaniu trudności napotkanych w okresie karencji związanym z uzyskaniem wsparcia. Jednak, aby ta pomoc była skuteczna ważne by sygnalizować wszystkie wątpliwość odpowiednio wcześnie. Im prędzej zidentyfikowana zostanie przeszkoda, tym łatwiej ją pokonać. Cyklicznie, organizujemy spotkania poświęcone omówieniu zasad uzyskania dotacji – warto śledzić informacje na stronie internetowej urzędu oraz profilu społecznościowym na Facebook.
Nabór wniosków prowadzony jest w systemie ciągłym, a aktualne informacje o dostępnych środkach i warunkach uzyskania wsparcia można uzyskać u p. Agnieszki Pęczak, doradcy klienta - specjalisty ds. programów w Powiatowym Urzędzie Pracy we Wrześni
- tel. 61 640 35 46
- mail: agnieszka.peczak@pupwrzesnia.pl