Aktualności

Prawo w pigułce. Umowa zlecenie a zasiłek dla bezrobotnych.

UMOWA ZLECENIE A ZASIŁEK DLA BEZROBOTNYCH.
 

Wiele osób latami pracuje na umowę zlecenie i gdy zachodzi konieczność zarejestrowania się w urzędzie pracy, przekonują się, że nie otrzymają zasiłku dla bezrobotnych. Zatem kto może liczyć na ww. świadczenie po pracy na umowę zlecenie?

Zasiłek przysługuje w sytuacji, gdy pracodawca przez co najmniej 365 dni w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień zarejestrowania odprowadzał składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy nie mniejsze niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązująca w danym roku. Stanowi o tym art. 71 ust.1 pkt 2 lit. c ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Jest to warunek konieczny, o którym warto pamiętać już na samym początku pracy na umowę zlecenie. W przypadku zakończenia umowy zlecenia, gdy składki nie były odprowadzane w odpowiedniej wysokości, nie ma prawa do zasiłku. Ponadto aby okres świadczenia pracy w ramach umowy zlecenia mógł zostać zaliczony do okresu uprawniającego do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych należy zwrócić się do zleceniodawcy o wydanie zaświadczenia o wysokości miesięcznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy.

Informacje o publikacji dokumentu