Aktualności

Prawo w pigułce. Sposoby rozwiązania umowy o pracę a prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

  Sposoby rozwiązania umowy o pracę a prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

 

Rejestracja w powiatowym urzędzie pracy, która pozwala na uzyskanie statusu bezrobotnego odbywa się na wniosek osoby zainteresowanej i spełniającej kryteria zawarte w ustawowej definicji bezrobotnego. Ustalając prawo do zasiłku dla osoby bezrobotnej, badany jest okres 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, w którym to wymagany jest łączny okres co najmniej 365 dni zatrudnienia (art. 71 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Decydujące znaczenie przy przyznawaniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych ma sposób rozwiązania umowy oraz to, która ze stron zdecydowała się na zakończenie współpracy. Przyznając prawo do zasiłku, urząd pracy nie tylko sprawdza okres zatrudnienia oraz wysokość wynagrodzenia, weryfikuje również sposób rozwiązania umowy w okresie 6 miesięcy poprzedzających rejestrację (art. 75 ww. ustawy).

Zasiłek przysługuje od dnia rejestracji, w przypadku gdy stosunek pracy:

  • został rozwiązany przez pracodawcę z zachowaniem okresu wypowiedzenia;
  • z upływem czasu, na który była zawarta umowa;
  • na mocy porozumienia stron z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy, zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy lub zmiany miejsca zamieszkania;
  • przez pracownika bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika;
  • przez pracodawcę bez wypowiedzenia z powodu długotrwałej choroby pracownika.
Zasiłek przysługuje po 90 dniowej karencji i za ten okres zasiłek ulega skróceniu, w przypadku gdy stosunek pracy został rozwiązany na mocy porozumienia stron lub za wypowiedzeniem przez pracownika.

Zasiłek przysługuje po upływie 180 dni  od dnia zarejestrowania w przypadku rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika
(zwolnienie w tzw. trybie dyscyplinarnym)dotyczy ustalonego prawa do zasiłku na okres 365 dni i za okres karencji zasiłek ulega skróceniu. W przypadku gdy bezrobotny ma ustalone prawo do zasiłku na okres 180 dni, to z uwagi na zastosowaną karencję zasiłku nie otrzyma.

 
Pod uwagę brane są wszystkie zakończone umowy w okresie 6 miesięcy poprzedzających rejestrację, a nie tylko ta ostatnia. Przepisy dotyczą tylko umów o pracę, sposób zakończenia zlecenia nie ma znaczenia.

W razie potrzeby uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu z naszymi pracownikami. Dział Ewidencji, Świadczeń i Informacji:

  • Barbara Strzyżewska, kierownik Działu, tel. 61 640 35 31,
  • Justyna Jóźwiak, specjalista ds. rejestracji,  tel. 61 640 35 32
Barbara Strzyżewska
Informacje o publikacji dokumentu