Informujemy, że w dniu 27 czerwca 2025 r. Pani Ministra Agnieszka Dziemianowicz – Bąk ogłosiła nabór na projekty pilotażowe pn. „Skrócony czas pracy – to się dzieje!”.
Celem naboru jest wypracowanie i przetestowanie modeli skróconego czasu pracy oraz ocena ich wpływu na: zatrudnienie, produktywność, zdrowie pracowników, organizację pracy, a także możliwość godzenia życia zawodowego z prywatnym pracowników u pracodawców biorących udział w projekcie pilotażowym. W ramach naboru testowane będą modele skrócenia czasu pracy przy jednoczesnym zachowaniu wynagrodzenia pracowników na poziomie nie niższym niż w chwili przystąpienia do realizacji projektu pilotażowego oraz przy utrzymaniu zatrudnienia.
W wyniku pilotażu zostaną opracowane dobre praktyki wdrażania skróconego czasu pracy oraz działania na rzecz jego upowszechniania. Będą one mogły również stanowić podstawę do rozważenia wprowadzenia odpowiednich rozwiązań do porządku prawnego.
Maksymalna wartość wsparcia na jeden projekt pilotażowy to 1 milion złotych. Co ważne, koszt projektu w przeliczeniu na jednego pracownika objętego pilotażem nie może przekroczyć 20 tysięcy złotych.
Elektroniczne składanie wniosków będzie możliwe od 14 sierpnia 2025 r. do 15 września 2025 r. Lista projektów rekomendowanych do realizacji zostanie opublikowana nie później niż 15 października 2025 r.
Zgodnie z regulaminem naboru projekty pilotażowe mogą realizować pracodawcy - zarówno podmioty prywatne, jak i publiczne. W odniesieniu do pracodawców prywatnych warunkiem udziału w projekcie jest współpraca z urzędami pracy. Warunek współpracy będzie spełniony, jeżeli podmiot zadeklaruje, że współpracował, współpracuje lub podejmie taką współpracę.
Przez deklarowaną współpracę z urzędami pracy rozumie się przekazywanie do właściwego terytorialnie powiatowego urzędu pracy informacji o wyniku pilotażu. Natomiast przez dotychczasową współpracę z urzędem pracy rozumie się np. zgłaszanie ofert pracy do bazy ofert pracy (ePraca), realizacja usług, instrumentów rynku pracy, form pomocy realizowanych przez urząd pracy, współpraca w zakresie Krajowego Funduszu Szkoleniowego lub w zakresie realizacji projektów EFS/EFS+.
Kluczowe warunki uczestnictwa, to:
1. Prowadzenie działalności przez co najmniej 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
2. Zatrudnianie co najmniej 75 proc. pracowników na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
3. Objęcie projektem minimum 50 proc. pracowników.
4. Utrzymanie zatrudnienia na poziomie nie niższym niż 90 proc. stanu początkowego, określonego we wniosku.
5. Utrzymanie wynagrodzeń pracowników biorących udział w projekcie pilotażowym na poziomie nie niższym niż obowiązujący w dniu rozpoczęcia realizacji projektu pilotażowego, przez cały okres jego trwania.
6. Brak pogorszenia warunków pracy i płacy pracowników objętych projektem.
Szczegóły dotyczące naboru, w tym regulamin oraz wzory dokumentów, zostały udostępnione na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej