Prawo w pigułce. Kiedy jest możliwa kontynuacja zasiłku dla bezrobotnych?

Print Drukuj

  Kiedy jest możliwa kontynuacja zasiłku dla bezrobotnych?

Pobierasz zasiłek i zastanawiasz się czy warto podjąć nowe zatrudnienie na rzecz utraty tego świadczenia? Nie wiesz, czy nowa praca jest pewnym zatrudnieniem? Obawiasz się braku prawa do zasiłku po ponownej utracie pracy? Podpowiadamy, w jakich sytuacjach, osoba korzystająca z zasiłku może kontynuować jego pobieranie, w przypadku powrotu do rejestru.

Bezrobotny, który wyrejestrował się w trakcie pobierania zasiłku na okres krótszy niż 365 dni z powodu:

  • podjęcia zatrudnienia,
  • innej pracy zarobkowej,
  • pozarolniczej działalności lub
  • uzyskiwania przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie
i zarejestrował się ponownie w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny w okresie 14 dni od dnia:
  • ustania zatrudnienia,
  • zaprzestania wykonywania innej pracy zarobkowej,
  • prowadzenia pozarolniczej działalności,
  • pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego po ustaniu zatrudnienia, zaprzestaniu wykonywania innej pracy zarobkowej, prowadzenia pozarolniczej działalności lub
  • osiągania przychodu przekraczającego połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie
posiada prawo do zasiłku na czas skrócony o okres pobierania zasiłku przed utratą statusu bezrobotnego oraz o okresy zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych, okres odbywania stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego dorosłych przypadających na okres, w którym przysługiwałby zasiłek (art. 73 ust. 5 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Przykład*:
Pani Elżbieta, na podstawie złożonych dokumentów i analizy jej sytuacji, po rejestracji w PUP otrzymała prawo do zasiłku na 180 dni, po miesiącu znalazła zatrudnienie i podjęła pracę. Zgodnie z prawem została pozbawiona statusu osoby bezrobotnej i utraciła prawo do zasiłku w związku z zatrudnieniem. Jednak po okresie próbnym, trwającym 2 m-ce, umowa nie została przedłużona. Pani Elżbieta ponownie rejestruje się w PUP w ciągu 14 dni od zakończenia pracy, ma prawo do zasiłku jeszcze przez 5 m-cy. Zasiłek był przyznany na 6 m-cy, pobierała go 1 m-c. Zatem przysługujący jej zasiłek jest skrócony o czas wcześniejszego jej pobierania.


*Podkreślamy, że każdy przypadek jest inny, a przykład wyżej przywołany służyć ma wyjaśnieniu ogólnego mechanizm. Każdy klient PUP jest odrębnym przypadkiem i na każdym etapie sytuacje rozpatrywane są indywidualnie.


Barbara Strzyżewska
 
Informacje o publikacji dokumentu